Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia menedżerów w Niemczech

20.08.2012 Hanna Kröhnert
W artykule przedstawiono bieżące trendy dotyczące wynagrodzeń menedżerów niemieckich spółek giełdowych. Skupiono się na danych dotyczących spółek DAX i MDAX notowanych na giełdzie we Frankfurcie. Uwzględniono przede wszystkim zarobki zarządów niemieckich firm w ostatnich latach, już po wybuchu kryzysu finansowego, zwracając równocześnie uwagę na najnowsze zmiany w prawodawstwie niemieckim wpływającym na wysokość i strukturę wynagrodzeń. Dokonano również porównania zarobków menedżerów niemieckich z średnią zarobków zarządów spółek innych państw strefy euro, USA oraz Polski. Zwrócono uwagę na zmiany zachodzące nie tylko w wysokości wynagrodzeń, ale także ich strukturze, kładąc szczególny nacisk na dążenie niemieckiego ustawodawcy do połączenia wysokości zarobków tej grupy zawodowej z rozwojem i wynikami finansowymi spółek.
Hanna Kröhnert

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".