Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia dyrektorów
największej firmy hotelarskiej świata
– Marriott International Inc.

22.10.2018 Maciej Łukasiak
Firma Marriott została założona w 1927 roku w Waszyngtonie przez mormońskiego misjonarza Johna Willarda Marriotta i jego żonę Alice Sheets Marriott. Początkowo był to malutki bar z piwem korzennym a później sieć restauracji. W latach 50-tych otworzyli oni swój pierwszy hotel. Syn państwa Marriottów – John Willard „Bill” Marriott Junior przez 50 lat zarządzania ich dziedzictwem doprowadził rodzinny biznes do spektakularnego rozwoju, chociażby wykupując firmę Ritz-Carlton, a sama marka Marriott stała się ogólnie znana. W sierpniu 2016 roku Marriott wykupił firmę Starwood, właściciela takich sieci hoteli jak Sheraton, Westin, Le Meridien i wielu innych. Transakcja ta opiewała na rekordową sumę ponad 13,6 mld USD. Marriott tym samym stał się największą firmą hotelarską na świecie. Przychody spółki za 2017 rok to blisko 23 mld USD., zysk netto 1,4 mld USD. Bill Marriott w 2012 roku w wieku 80 lat przeszedł na emeryturę i pozostając tytularnym prezesem nadal pobiera wynagrodzenie. Chociaż stery firmy przejął Arne Sorenson, pierwszy CEO spoza rodziny, to klan Marriottów z 25 % pakietem akcji posiada decydujący głos w jej radzie. A ile zarabiają dyrektorzy największej firmy hotelarskiej na świecie?
Maciej Łukasiak

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2802 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3582 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".