Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

W królestwie bajek. Zarobki dyrektorów Walt Disney Co.

13.04.2017 Maciej Łukasiak
Walt Disney Co. jest międzynarodowym konglomeratem rozrywkowo – multimedialnym z siedzibą główną w Burbank w stanie Kalifornia. Chociaż firma została założona przez braci – Walta i Roy’a Disney’a w 1923 roku, do historii przeszedł zdecydowanie ten pierwszy. Był artystą -animatorem, aktorem głosowym – ojcem Myszki Miki i Kaczora Donalda. Zasłynął jako pionier kina animowanego i wynalazca. To jemu właściwie zawdzięczamy istnienie kina animowanego, a z części wynalezionych przez niego rozwiązań technicznych korzysta się do tej pory. Przedsiębiorca i filantrop, twórca medialno – rozrywkowego imperium – przychody firmy, którą stworzył to ponad 52 mld USD w 2015 roku, zysk operacyjny – ponad 14 mld USD. Laureat 22 Oscarów jako producent, nominowany do tej nagrody 59 razy - stał się ikoną amerykańskiej kultury dla jednych, a symbolem amerykańskiego imperializmu kulturowego dla drugich. Był też prawdziwym wizjonerem i futurystą, w Disney World w Orlando na Florydzie zaplanował budowę miasta przyszłości – Eksperymentalnego Prototypu Społeczności Jutra. Utopijne miasto-ogród, wolne od spalin, obsługiwane przez jednotorową kolej, pełne futurystycznych budynków i rozwiązań, które do tej pory podziwiają urbaniści, powstało dopiero kilka lat po jego śmierci w 1966 roku.

Walt Disney Co. składa się z czterech głównych jednostek. Walt Disney Studios, zajmuje się produkcją filmową, muzyczną i teatralną. Walt Disney Park and Resorts zarządza parkami rozrywki, rejsami liniowymi i usługami turystycznymi. Parków jest sporo, prawie każdy słyszał o Disneylandzie w Kalifornii czy na Florydzie lub o Eurodisneylandzie w Paryżu. Poza tym podobne lub mniejsze parki znajdują się w Tokio, Szanghaju i Hong Kongu. Disney Media Networks zarządza stacjami telewizyjnymi konglomeratu, takimi jak Disney Channel czy ESPN. Natomiast Disney Consumer Products and Interactive Media odpowiada za produkcję zabawek, ubrań i innych gadżetów z animowanymi postaciami, do których prawa własności intelektualnej posiada spółka. Produkuje także gry komputerowe, aplikacje mobilne, zajmuje się mediami społecznościowymi i internetowymi. W skład królestwa bajek wchodzą też spółki zależne – wśród najbardziej znanych są: Pixar Animation Studies, Marvel Entartainment i Marvel Studios, Lucas Film czy The Muppets Studio. Cały konglomerat zatrudnia ponad 180 000 osób na całym świecie. Przychód za 2015 rok to blisko 52,5 mld USD, a zysk netto - 8,38 mld USD. Jak więc wynagradzani są dyrektorzy wykonawczy zarządzający imperium Myszki Miki?
Maciej Łukasiak

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2847 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3634 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".