Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Jak płacić w sieciach handlowych? - filozofia wynagrodzeń Costco i Wal-Mart

10.08.2004 Maciej Dubis
Analitycy uważają, że niskie koszty pracy w branży handlowej to jedna z najważniejszych kwestii, pozwalająca na prowadzenie ekspansywnej polityki. Wal-Mart, amerykański gigant handlowy zatrudniający ponad milion pracowników, posiada taką właśnie filozofię wynagrodzeń. Przeciętne zarobki w tej korporacji wynoszą 9,64 USD brutto na godzinę, przy średniej dla branży na poziomie 12 USD. Zupełnie odmienną politykę płacową prowadzi inna amerykańska korporacja handlowa – Costco. W przypadku tej firmy średnie zarobki wyniosły 15,97 USD. Tymczasem okazuje się, że wyniki obu korporacji są podobne. Czy więc konieczna jest w branży handlu detalicznego minimalizacja kosztów pracy? Niniejszy artykuł szczegółowo analizuje filozofie wynagrodzeń obu amerykańskich korporacji i próbuje odpowiedzieć na to pytanie.
Maciej Dubis

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".