Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Ewolucja systemów wynagradzania menedżerów w Stanach Zjednoczonych w latach 1936-2003

13.01.2009 Renata Kucharska-Kawalec
Artykuł przedstawia ewolucję systemów wynagradzania osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych w Stanach Zjednoczonych w latach 1936 – 2003. Większość prezentowanych danych pochodzi z badań przeprowadzonych przez specjalistów z Harvard University. Na ich podstawie wyraźnie widać trendy zmian wynagrodzeń menedżerów. Zachodziły one w trzech okresach. Pierwszym z nich była I Wojna Światowa, jej następstwem natomiast – znaczny spadek płac menedżerów. Kolejny przedział wyznacza się od połowy lat 40-tych, do końca lat 70-tych. W tym czasie zanotowano stopniowy, acz systematyczny wzrost wynagrodzeń. Trzecim okresem są lata 80-te i 90-te XX wieku. Wtedy też nastąpił największy i najszybszy wzrost płac menedżerskich. Ponadto w artykule zawarto szereg informacji na temat zmian struktury wynagrodzeń oraz wpływu takich czynników, jak polityka podatkowa czy sytuacja gospodarcza państwa. Artykuł zawiera 3 tabele i 4 wykresy.
Renata Kucharska-Kawalec

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".