rynekpracy.pl: Kiedy i jak zaczął Pan swoją karierę zawodową?
Pan Grzegorz Turniak: Po skończeniu studiów (Elektronika PW 1982) - pracowałem w fabryce. W 1984 założyłem własną firmę komputerową - w szczycie 30-osobową. Od 1989 w ramach Fundacji Polskiej kojarzyłem firmy zachodnie z polskimi, potem prowadziłem szkolenia otwarte, a następnie zostałem Dyrektorem Polskiej Międzynarodowej Szkoły Zarządzania. Mój życiorys można przeglądnąć na stronie
www.turniak.pl
rynekpracy.pl: Jak powstał taki pomysły?
Pan Grzegorz Turniak: Na początku lat 90-tych prowadziłem w Fundacji Polskiej szkołę biznesu (jej Partnerami były London Business School, HEC, NBSA - teraz Partnerzy Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej) - wyłowiła mnie headhunterka z HNI Dorota Czarnota. Wybrano mnie ponieważ znałem język angielski, co wtedy było rzadkie wśród 38-latków, i miałem doświadczenie kierownicze.
rynekpracy.pl: Jak przebiegała Pana kariera zawodowa w branży HR?
Pan Grzegorz Turniak:
- 1991-1993 Polska Międzynarodowa Szkoła Zarządzania – Dyrektor
- maj 1994-maj 1999 Neumann Management Institute- Dyrektor Zarządzający
- wrzesień 1999 - kwiecień 2001 - Business Development Manager HR Sector w SAP Polska
- maj 2001 - październik 2005 -Country Manager - jobpilot Polska, a od listopada 2005 do czerwca 2006 PR CEE jobpilot/monster
rynekpracy.pl: Jakie są Pana najciekawsze doświadczenia zawodowe?
Pan Grzegorz Turniak: Zbudowanie świetnych zespołów raportów płacowych i systemów wynagrodzeń w Neumann Management Institute (ok 20 pracowników).
Brałem również udział w tworzeniu PSZK, które powstało w dniu 26.05.1994. Jestem jednym z 42 założycieli tego Stowarzyszenia.
Uczestniczyłem w zbudowaniu zgranego i sprawnego zespołu jobpilot (ok 20 pracowników.
rynekpracy.pl: Jak Pan ocenia początki rozwoju HR w Polsce?
Pan Grzegorz Turniak: Początki były interesujące - brakowało "wszystkiego" - narzędzi, kadry. Wiele osób w branży to lingwiści - osoby znające języki obce. Podstawą była komunikacja nowych właścicieli z pracownikami i menadżerami. Wymiana wiedzy i informacji była ograniczona. PSZK organizowało co miesięczne spotkania w Klubie Bankowca na ul. Smolnej i Klubie Aktora na al. Ujazdowskich. Raczkowało czasopismo Personel.
rynekpracy.pl: Jak w Pana odczuciu ewaluowała funkcja HRowca w Polsce?
Pan Grzegorz Turniak: W latach 90 następował transfer podstawowej wiedzy i praktyk HR z zachodnich firm powstających w Polsce. Obecnie mamy ogrom różnych narzędzi i wielu doświadczonych praktyków w działach HR, firmach szkoleniowych i konsultingowych.
rynekpracy.pl: Jakie największe zmiany zaszły Pana zdaniem w obszarze HR?
Pan Grzegorz Turniak: HR zdobył pozycję strategiczną w wielu w firmach.
rynekpracy.pl: Co ciekawego wydarzyło się w czasie ostatnich 20 lat, a co ocenia Pan negatywnie?
Pan Grzegorz Turniak: Trzy kryzysy ( 1998, 2001, 2008) i towarzyszące im redukcje pracowników doprowadziły do wyodrębnienia się znaczącej liczby niezależnych trenerów i konsultantów. Wejście do Unii pozwoliło małym firmom przeszkolić swoich pracowników, a trenerom mieć sporo pracy - choć nie zawsze dobrze płatnej.
Pojawiła się również konkurencja na rynku dostawców usług z zakresu HR co podnosi ich poziom - to cieszy.
rynekpracy.pl: Jakie było Pana najciekawsze doświadczenie zawodowe?
Pan Grzegorz Turniak: 2-tygodniowy pobyt na Uniwersytecie Wisconsin w październiku 1992 oraz udział w konferencji MCE w Londynie w 1994.
rynekpracy.pl: Co uważa Pan za swój największy sukces?
Pan Grzegorz Turniak: Przyjaźnie - z osobami z PMSZ, NMI (przez 5 lat po zamknięciu NMI co roku organizowaliśmy Mikołajki 40 byłych pracowników, a obecnie spotykamy się w karnawale na „Zlocie Byłych Neumanowców”), SAP, jobpilot. Za sukces uważam również udział w wielu interesujących projektach i pracę we wspaniałych międzynarodowych zespołach.
Stworzenie Stowarzyszeń: Stowarzyszenie Profesjonalnych Mówców
www.mowcy.pl w Polsce i Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Kariery
www.konsultancikariery.pl
rynekpracy.pl: Czego nie udało się Panu zrealizować?
Pan Grzegorz Turniak: Boleśnie przeżywałem odejścia współpracowników do konkurencji. Długo nie mogłem tego przyjmować profesjonalnie, tylko odbierałem to personalnie.
rynekpracy.pl: Co uważa Pan za największa przygodę?
Pan Grzegorz Turniak: Udział z założeniu PSZK i zaszczyt bycia 2 kadencje w Zarządzie PSZK.
Wykłady dla studentów - AIESEC, AEGEE, NZS, na konferencjach HR. Kolejną przygodą było napisanie z Jackiem Santorskim książki "Alchemia Kariery"
rynekpracy.pl: Co fascynuje Pana w obszarze HR? Czego Pan nie lubi?
Pan Grzegorz Turniak: Fascynuje mnie możliwość pomocy ludziom w ich profesjonalnym rozwoju. Osobiście nie mam talentu do administracji i procedur i w to staram się nie dać zaangażować
rynekpracy.pl: Zajmował się Pan również wynagrodzeniami. Może Pan trochę o tym opowiedzieć?
Pan Grzegorz Turniak: W Neumann Management Institute mieliśmy dwóch brytyjskich, byłych konsultantów z PWC. Mike Hoarty i Tom Gadsden realizując projekty uczyli zespół Piotra Sierocińskiego i Jacka Nowackiego know how z zakresu budowy systemów wynagrodzeń i raportów płacowych. Kilkakrotnie robiliśmy w Polsce jednodniowe "road show" ze szkoleniem "Budowa efektywnych systemów wynagrodzeń" i dwudniowe warsztaty w tym zakresie. Byliśmy jednym z pierwszych - podobnie, choć na dużo mniejsza skalę robił to Hay i E & Y. Potem kilkakrotnie mieliśmy seminaria związane z raportami płacowymi. Cieszyły się one ogromnym powodzeniem.
rynekpracy.pl: Jak ocenia Pan działalność różnych instytucji HR?
Pan Grzegorz Turniak: Na rynku HR działa kilku dużych graczy - zarówno komercyjnych, jak i w mniejszym stopniu niekomercyjnym - izby, stowarzyszenia. Myślę, że po 20 latach wolnego rynku środowisko HR jest najprężniejszym środowiskiem profesjonalnym - a wiem coś o tym (polecam
www.almanach-spolecznosci.pl)
rynekpracy.pl: Jak widzi Pan przyszłość zawodu HRowca?
Pan Grzegorz Turniak: Mamy wielu świetnych fachowców, rozwijający się rynek, coraz lepsze uczelnie. Powoli zaczyna się nasycenie i będzie coraz trudniej o miejsca pracy.
rynekpracy.pl: Dziękujemy za rozmowę