Wywiady
Rozmowa z Beatą Urban
– Area Compensation and Benefits Manager Nokia Poland
01.04.2010
wynagrodzenia.pl: Dlaczego zdecydowała się Pani na rozpoczęcie kariery w tym zawodzie?
Pani Beata Urban: Jak to często bywa, częściowo zdecydował przypadek - odpowiedziałam na ogłoszenie „raczkującej” wówczas w Polsce firmy Mercer. Konsultantów z Anglii, poszukujących wsparcia lokalnego, zainteresowało moje wykształcenie z dziedziny nauk społecznych i doświadczenia wyniesione z Pioneer PPTFP - w zakresie programów emerytalnych.
wynagrodzenia.pl: Jakie były pierwsze doświadczenia i jak wpłynęły na podejmowanie decyzji zawodowych?
Pani Beata Urban: Kontakt z doświadczonymi konsultantami Mercer z Europy Zachodniej oraz zaangażowanie w duże projekty w Polsce pod ich kierunkiem pokazały mi, że obszar C&B, w którym znalazłam się nieco przypadkowo, jest bardzo ciekawą dziedziną. Z czasem zyskałam też nieco większe poczucie pewności w tym, co robiłam.
wynagrodzenia.pl: Jakie największe problemy, trudności napotykała Pani na początku swojej drogi zawodowej?
Pani Beata Urban: Przez jakiś czas reprezentowałam w Polsce firmę jednoosobowo, a więc musiałam pełnić kilka ról naraz. Wówczas, niewiele osób zajmowało się w Polsce compensation and benefits w dzisiejszym rozumieniu, wszystko to dawało wrażenie pewnej „pionierskości", było ciekawe, ale i trudne.
wynagrodzenia.pl: Jak oceniłaby Pani jakość usług HR związanych z wynagradzaniem i motywowaniem w momencie, kiedy zaczynała Pani pracę, a jak to wygląda teraz?
Pani Beata Urban: W połowie lat dziewięćdziesiątych firmy dopiero zaczynały mierzyć się z takimi zadaniami jak: wartościowanie pracy, określanie założeń swoich polityk płacowych, odchodzenie od nieracjonalnych i anachronicznych elementów płacowych i świadczeniowych - i to nie zawsze z powodzeniem. Obecnie, większość organizacji wydaje się być znacznie dalej. Firmy koncentrują się na efektywności swoich systemów ze względu na koszty lub wartości dla pracownika, precyzyjnym dostosowaniu do wymagań biznesu, etc. Oczywiście, poziom wiedzy w działach HR, zasób specjalistów na rynku, dostępność wiedzy, wsparcie technologiczne - są obecnie znacznie wyższe.
wynagrodzenia.pl: Jaka jest największa różnica pomiędzy pracą w firmie doradczej a pracą w wewnętrznym dziale firmy?
Pani Beata Urban: Praca w dziale wewnętrznym HR daje mi większe poczucie kontynuacji, przy całej zmienności uwarunkowań i działań firmy. Szereg procesów jest powtarzalnych, działa się we w miarę stałych zespołach, z którymi i wewnątrz których pracujemy. W życiu doradcy natomiast projekt goni projekt, zmieniają się klienci. Z drugiej strony w firmie muszę być bardziej „uniwersalna", wykraczając poza tradycyjny Comp&Ben, w trakcie roku „parkować" jedno zagadnienie i przechodzić do zupełnie innego obszaru, podczas gdy w konsultingu pozostawałam w określonej specjalności.
wynagrodzenia.pl: Co Pani najbardziej lubi w swojej pracy, a co sprawia najwięcej problemów?
Pani Beata Urban: Zmiany strategii i modelu biznesu, z którym mamy obecnie do czynienia w mojej firmie i odpowiednio przełożenie tychże zmian na obszar C&B jest niezwykle interesującym doświadczeniem.
Sytuacje, w których zaangażowane strony mają różniące się, niekiedy sprzeczne interesy, są oczywiście problematyczne, jednocześnie znalezienie konstruktywnego rozwiązania takiej sytuacji sprawia dużo satysfakcji.
wynagrodzenia.pl: Jakie są najważniejsze wyzwania stawiane przed specjalistami odpowiedzialnymi za wynagradzanie i motywowanie w branży nowych technologii?
Pani Beata Urban: Na pierwszym miejscu wymieniłabym wysoką dynamikę tego biznesu, zmienność warunków biznesowych, technologii i strategii organizacyjnych. Przykładem niech będzie konieczność przedefiniowania grupy firm, z którymi porównujemy się pod względem płacowym i benefitowym, ze względu na zmiany strategii i modelu biznesu w Nokii.
wynagrodzenia.pl: Czy i dlaczego korzysta Pani z raportów płacowych?
Pani Beata Urban: Tak oczywiście, to najbardziej obiektywne, rzetelne źródła informacji rynkowych, jakie mamy do dyspozycji. Podstawowe procesy płacowe w mojej firmie, tj. tworzenia/uaktuaniania przedziałów płacowych oraz budżetowania powstają w oparciu o analizy bazujące na danych pochodzących z raportów płacowych.
wynagrodzenia.pl: Co powiedziałaby Pani osobom dopiero rozpoczynającym karierę w obszarze Compensation & Benefits?
Pani Beata Urban: To bardzo interesująca specjalność i wbrew pozorom, nie cyfry są w niej najważniejsze, a ludzie.
wynagrodzenia.pl: Dziękujemy za rozmowę.