Partnerzy badania: interia.pl, interviewme.pl
Przypominamy, że głównym celem OBW jest prezentacja stawek wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach (m.in. poprzez moduł "Moja płaca”). W związku z tym, ze względu na nielosowy charakter próby, wyniki ogólne należy traktować, jako orientacyjne. Opisują one jedynie konkretną badaną próbę. Porównując dane z poszczególnych edycji OBW prosimy pamiętać, iż brały w nich udział inne osoby. Miło nam przy okazji poinformować, że od pierwszej edycji w 2003 roku naszą ankietę wypełniło 1 276 051 osób.
W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń w 2016 roku wzięły udział 2 399 osoby, deklarujące posiadanie dyplomu magistra jednej z uczelni wymienionych w tabeli 1. Mediana ich miesięcznych wynagrodzeń całkowitych wyniosła 4 200 PLN brutto. Zarobki połowy z nich znajdowały się w przedziale od 3 000 do 6 000 PLN brutto.
Wynagrodzenia absolwentów studiów II stopnia
publicznych uczelni rolniczych i przyrodniczych w Polsce w 2016 roku (brutto w PLN)
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2016 roku
Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali absolwenci SGGW w Warszawie. Mediana ich zarobków w 2016 roku wyniosła 4 653 PLN. Niewiele mniej zarabiali magistrowie po UTP w Bydgoszczy (4 525 PLN) i UP w Poznaniu (4 300 PLN). Jeśli przyjrzymy się wartości górnego kwartyla wynagrodzeń magistrów po tych uczelniach, zobaczymy że wartość ta jest najwyższa dla absolwentów UP w Poznaniu (6 700 PLN).
Magistrowie po UP we Wrocławiu zarabiali przeciętnie 3 641 PLN, UP w Lublinie 3 500 PLN, a UR w Krakowie 3 492 PLN brutto miesięcznie.
Zestawienie wynagrodzeń absolwentów studiów II stopnia
publicznych uczelni rolniczych i przyrodniczych w 2016 roku (brutto w PLN)
|
szkoła wyższa |
próba |
25% zarabiało nie więcej niż |
mediana |
25% zarabiało nie mniej niż |
|
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie |
766 |
3 440 |
4 653 |
6 500 |
|
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy |
450 |
3 115 |
4 525 |
6 500 |
|
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu |
355 |
3 100 |
4 300 |
6 700 |
|
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu |
308 |
2 855 |
3 641 |
5 525 |
|
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie |
210 |
2 500 |
3 500 |
5 500 |
|
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie |
310 |
2 700 |
3 472 |
5 100 |
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2016 roku
Wykres 1. przedstawia mediany zarobków magistrów po uczelniach rolniczych i przyrodniczych w wybranych branżach. Największe mediany wynagrodzeń osiągnęli oni w przemyśle lekkim (5 000 PLN brutto) i IT (4 950 PLN brutto).
Mediany wynagrodzeń absolwentów uczelni rolniczych i przyrodniczych pracujących w wybranych branżach w 2016 roku (brutto w PLN)
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2016 roku
Tabela 2. przedstawia wynagrodzenia omawianych magistrów, zatrudnionych w różnych działach. Najwięcej zarabiały osoby zatrudnione w działach IT (6 050 PLN), sprzedaży (5 500 PLN) i produkcji (5 000 PLN). Poniżej 4 000 PLN brutto miesięcznie zarabiały osoby zatrudnione w działach finansów, księgowości i audytu (3 900 PLN), obsługi klienta (3 500 PLN) i administracji (3 200 PLN).
Wynagrodzenia absolwentów publicznych uczelni rolniczych i przyrodniczych pracujących w wybranych działach w 2016 roku (brutto w PLN)
|
dział |
próba |
25% zarabiało nie więcej niż |
mediana |
25% zarabiało nie mniej niż |
|
informatyczny (IT) |
114 |
4 500 |
6 050 |
8 500 |
|
sprzedaż |
204 |
3 500 |
5 500 |
8 975 |
|
produkcja |
294 |
3 500 |
5 000 |
7 200 |
|
techniczny, serwis |
121 |
4 000 |
4 900 |
6 400 |
|
logistyka i zakupy |
118 |
3 240 |
4 550 |
6 200 |
|
jakość |
157 |
2 950 |
4 000 |
5 800 |
|
finanse, księgowość, audyt |
181 |
3 000 |
3 900 |
5 500 |
|
obsługa klienta |
219 |
2 700 |
3 500 |
4 800 |
|
administracja, biuro zarządu |
280 |
2 600 |
3 200 |
4 625 |
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2016 roku
Wykres 2. przedstawia mediany wynagrodzeń magistrów omawianych uczelni na różnych szczeblach zarządzania. Pokazuje on również udział osób na poszczególnych poziomach w całej grupie badawczej. Niemal co szósty badany zajmował stanowisko szeregowe. Mediana ich zarobków wyniosła 2 800 PLN. Ponad połowę stanowili specjaliści, których mediana wynagrodzeń wyniosła 4 000 PLN. 22% stanowili kierownicy z medianą 5 700 PLN. Jedynie 6% badanych zajmowało stanowisko dyrektora lub zasiadało w zarządzie – ich mediana wynagrodzeń wyniosła 12 000 PLN.
Mediany wynagrodzeń absolwentów publicznych uczelni rolniczych
i przyrodniczych na różnych poziomach zarządzania w 2016 roku (brutto w PLN)
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2016 roku
Tabela 3. przedstawia wynagrodzenia omawianych magistrów na wybranych stanowiskach.
Wynagrodzenia absolwentów publicznych uczelni
rolniczych i przyrodniczych na wybranych stanowiskach w 2016 roku (brutto w PLN)
|
stanowisko |
próba |
25% zarabia nie więcej niż |
mediana |
25% zarabia nie mniej niż |
|
specjalista ds. badań i rozwoju |
30 |
3 400 |
4 327 |
7 200 |
|
przedstawiciel handlowy |
52 |
3 175 |
4 250 |
5 400 |
|
technolog produkcji |
55 |
3 000 |
4 000 |
5 000 |
|
specjalista ds. ochrony środowiska |
31 |
3 000 |
3 400 |
4 500 |
|
specjalista ds. administracyjnych |
55 |
2 650 |
3 300 |
4 184 |
|
lekarz weterynarii |
59 |
2 450 |
3 200 |
4 210 |
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2016 roku
Ankietę do badania można znaleźć tutaj.
Wyjaśnienie terminów użytych w artykule:
wynagrodzenie całkowite – miesięczne wynagrodzenie brutto przysługujące pracownikowi z uwzględnieniem wszystkich ruchomych dodatków pieniężnych, takich jak: premie, nagrody i inne;
mediana – wartość dzieląca wszystkie dane na pół. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% danych. Innymi słowy, jeżeli mediana wynosi 3 000 PLN, to znaczy, że wynagrodzenie na danym stanowisku jest w połowie zakładów niższe, a w połowie wyższe od 3 000 PLN. Mediana jest miarą statystyczną, która lepiej niż średnia, oddaje tendencję centralną wyników, ponieważ średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne;
górny kwartyl – wartość, powyżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli górny kwartyl wynosi 5 500 PLN, to 75% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 25% powyżej 5 500 PLN;
dolny kwartyl – wartość, poniżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli dolny kwartyl wynosi 2 000 PLN, to 25% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 75% powyżej 2 000 PLN.