Oczekiwania płacowe uczniów szkół ponadgimnazjalnych
Uczniowie zadeklarowali, jaka wysokość wynagrodzenia byłaby dla nich satysfakcjonująca i jaką propozycję płacy musieliby otrzymać, aby rozważyć przyjęcie oferty ze strony firmy. Okazuje się, że uczniowie różnych kierunków mają odmienne oczekiwania płacowe. Uczący się na fryzjerów i sprzedawców zadeklarowali, że są w stanie podjąć pracę, w której ich zarobki wyniosą 1 200 PLN netto, natomiast zadowoli ich wynagrodzenie w wysokości kolejno 1 700 PLN i 1 600 PLN miesięcznie. Najwyższe oczekiwania płacowe mieli uczniowie techników o profilu elektrycznym, mechatronicznym, budowniczym, mechanicznym i teleinformatycznym. Najniższa możliwa pensja, za którą podjęliby pracę, wahała się od 1 800 do 2 000 PLN netto miesięcznie, natomiast tę grupę uczniów zadowoli przeciętnie 2 500 PLN miesięcznie i więcej. Co ciekawe, uczniowie liceów ogólnokształcących mieli wyższe wymagania płacowe niż technicy ekonomiści, hotelarstwa czy logistyki, mimo że nie posiadają wykształcenia kierunkowego.Satysfakcjonujące i minimalne wynagrodzenia
deklarowane przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych (netto PLN)*
|
najniższa akceptowana pensja w PLN netto |
zadowalająca w PLN netto |
|
|
elektryk, elektromonter |
2 000 |
2 500 |
|
technik mechatronik |
2 000 |
2 500 |
|
technik budownictwa |
1 800 |
2 500 |
|
technik mechanik |
1 800 |
2 500 |
|
technik teleinformatyk |
1 800 |
2 500 |
|
technik informatyk |
1 700 |
2 500 |
|
technik robót wykończeniowych |
1 700 |
2 350 |
|
liceum ogólnokształcące |
1 600 |
2 500 |
|
mechanik pojazdów |
1 600 |
2 300 |
|
technik elektronik |
1 600 |
2 500 |
|
technik ekonomista |
1 500 |
2 000 |
|
technik hotelarstwa |
1 500 |
2 000 |
|
technik logistyk |
1 500 |
2 000 |
|
technik gastronomii |
1 500 |
2 000 |
|
szkoła wojskowa/policyjna |
1 500 |
2 000 |
|
technik żywienia |
1 500 |
2 000 |
|
technik architektury krajobrazu |
1 500 |
2 000 |
|
technik obsługi turystycznej |
1 500 |
2 000 |
|
technik handlowiec |
1 500 |
2 000 |
|
fryzjer |
1 200 |
1 700 |
|
sprzedawca/kasjer |
1 200 |
1 600 |
Źródło: opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie BKL Badanie Ludności 2010 – 2015
* w tabeli podano wartości przeciętne, n dla poszczególnego kierunku >=100
Oczekiwania płacowe studentów
Najwyższe wymagania i oczekiwania płacowe mieli studenci. Posiadają oni wysokie poczucie swoich kompetencji, dodatkowo znają już rynek pracy.
Studenci na kierunkach technicznych posiadali wyższe oczekiwania płacowe niż osoby studiujące na kierunkach humanistycznych, społecznych i innych. Najwyższe oczekiwania płacowe mieli studenci na kierunkach: transport, informatyka, automatyka i robotyka, którzy podjęli naukę na wiodących uczelniach wyższych. Studenci transportu z wiodących ośrodków przeciętnie byliby zadowoleni z wynagrodzenia w wysokości 4 000 PLN netto miesięcznie. Studentów tego kierunku z innych ośrodków usatysfakcjonowałby płaca w wysokości 2 500 PLN. Co ciekawe, kwota ta jest granicą, która określa wysokość wynagrodzenia, poniżej której studenci z wiodących ośrodków nie podjęliby zatrudnienia. Najniższe oczekiwania, spośród osób na studiach technicznych, mieli studenci inżynierii środowiska i logistyki. Niezależnie od ośrodka podejmą oni pracę, w której wynagrodzenie netto wyniesie 1 800 PLN, a zadowoleni będą jeżeli będą zarabiać 2 500 PLN.
Satysfakcjonujące i minimalne wynagrodzenia
deklarowane przez studentów w podziale na kierunki techniczne i ośrodki akademickie (netto w PLN)*
|
najniższa możliwa pensja |
zadowalająca |
wielkość próby |
||||
|
wiodące ośrodki |
inne |
wiodące ośrodki |
inne |
|||
|
transport |
2 500 |
1 800 |
4 000 |
2 500 |
261 |
|
|
informatyka |
2 400 |
2 000 |
3 500 |
2 800 |
1 350 |
|
|
automatyk i robotyka |
2 200 |
2 000 |
3 500 |
2 500 |
332 |
|
|
matematyka |
2 000 |
1 500 |
2 500 |
2 000 |
482 |
|
|
architektura i urbanistyka |
2 000 |
1 800 |
3 000 |
2 500 |
381 |
|
|
budownictwo |
2 000 |
2 000 |
3 000 |
2 500 |
856 |
|
|
mechanika i budownictwo maszyn |
2 000 |
2 000 |
3 000 |
2 500 |
771 |
|
|
zarządzania i inżynieria produkcji |
2 000 |
2 000 |
3 000 |
2 500 |
763 |
|
|
biotechnologia |
2 000 |
1 800 |
2 800 |
2 500 |
599 |
|
|
elektrotechnika |
2 000 |
2 000 |
2 800 |
3 000 |
326 |
|
|
inżynieria środowiska |
1 800 |
1 800 |
2 500 |
2 500 |
637 |
|
|
logistyka |
1 800 |
1 800 |
2 300 |
2 500 |
424 |
|
Źródło: opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie BKL Badanie Ludności 2010 – 2015
* w tabeli podano wartości przeciętne
Niższe oczekiwania finansowe mieli studenci kierunków nietechnicznych. W poniższym zestawieniu najniżej uplasowały się osoby na pedagogice, filologii germańskiej, ochronie środowiska i wychowaniu fizycznym. Podjęliby pracę, gdzie wynagrodzenie wynosiłoby 1 500 – 1 600 PLN netto miesięcznie, a zadowalające dla nich byłoby wynagrodzenie w wysokości 2 000 PLN netto.
Satysfakcjonujące i minimalne wynagrodzenia
deklarowane przez studentów w podziale na kierunki studiów i ośrodki akademickie (netto w PLN)*
|
najniższa możliwa pensja |
zadowalająca |
wielkość próby |
|||
|
wiodące ośrodki |
inne |
wiodące ośrodki |
inne |
||
|
zarządzanie |
2 000 |
1 600 |
3 000 |
2 000 |
1 458 |
|
stosunki międzynarodowe |
2 000 |
1 600 |
3 000 |
2 000 |
673 |
|
pielęgniarstwo |
2 000 |
1 800 |
3 000 |
2 400 |
421 |
|
gospodarka przestrzenna |
2 000 |
1 600 |
2 500 |
2 200 |
465 |
|
rolnictwo |
1 900 |
1 600 |
2 500 |
2 000 |
325 |
|
ekonomia |
1 800 |
1 500 |
2 500 |
2 000 |
1 474 |
|
turystyka i rekreacja |
1 800 |
1 500 |
2 500 |
2 000 |
641 |
|
socjologia |
1 800 |
1 500 |
2 500 |
2 000 |
592 |
|
filologia angielska |
1 800 |
1 600 |
2 500 |
2 000 |
456 |
|
administracja |
1 700 |
1 500 |
2 400 |
2 000 |
553 |
|
chemia |
1 700 |
1 800 |
2 500 |
2 400 |
453 |
|
fizjoterapia |
1 600 |
1 500 |
2 500 |
2 000 |
683 |
|
politologia |
1 600 |
1 500 |
2 100 |
2 000 |
748 |
|
pedagogika ogółem |
1 500 |
1 500 |
2 000 |
2 000 |
1 263 |
|
filologia germańska |
1 500 |
1 500 |
2 000 |
2 000 |
314 |
|
ochrona środowiska |
1 500 |
1 600 |
2 000 |
2 000 |
656 |
|
wychowanie fizyczne |
1 500 |
1 600 |
2 000 |
2 000 |
464 |
Źródło: opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie BKL Badanie Ludności 2010 – 2015
* w tabeli podano wartości przeciętne
Ewelina Jurczak
Sedlak & Sedlak