Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Taryfikatory wynagrodzeń

15.09.2002 Marcin Potoczny
Jednym z podstawowych elementów systemu wynagrodzenia jest taryfikator kwalifikacyjny. Taryfikator kwalifikacyjny jest zestawieniem stanowisk pracy, pogrupowanych w tzw. kategoriach zaszeregowania. Stanowiska przyporządkowuje się do kategorii zaszeregowania na podstawie przypisanych do nich wartości punktowych. „Wartości” poszczególnych stanowisk otrzymuje się w następstwie procesu wartościowania stanowisk pracy. Kategorie zaszeregowania wyodrębnia się różnymi sposobami np. dzieląc stanowiska uporządkowane narastająco, wg przypisanej do nich wartości, na kilka lub kilkanaście równych grup, lub np. wyodrębniając tzw. skupiska stanowisk.
W niniejszym artykule, krok po kroku, przedstawiono etapy budowy taryfikatora kwalifikacyjnego (wybór ilości oraz rozpiętości kategorii zaszeregowania, przydzielanie stanowisk do kategorii) jak również opisano konstrukcję kart taryfikacji kwalifikacyjnych oraz relacje między taryfikatorem a tabelami płac.
Marcin Potoczny

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".