Strona główna

Wynagrodzenia menedżerów

Zarobki menedżerów

Zarobki menedżerów to narzędzie dzięki, któremu mogą Państwo sprawdzić wynagrodzenia otrzymane przez członków zarządów i rad nadzorczych spółek notowanych na GPW.


Prezentujemy dane o wynagrodzeniach:

1 500 członków zarządów
2 500 członków rad nadzorczych
z 360 spółek notowanych na GPW

Zarobki dyrektorów General Motors

General Motors (GM) to amerykański koncern motoryzacyjny z siedzibą w Detroit. Poza samochodami i częściami do nich produkuje również silniki okrętowe i instalacje przemysłowe. W firmie zatrudnionych jest ponad 216 tysięcy osób pracujących w blisko 400 zakładach na całym świecie. W ich portfolio znajdują się takie marki jak np.: Buick, Cadillac, Chevrolet, Opel czy Vauxhall. W 2009 roku firma zbankrutowała, a przed zupełnym upadkiem uchroniło ją przejęcie przez rząd federalny USA i bolesna restrukturyzacja. W 2010 roku firma ponownie weszła na giełdę i od tamtego czasu wypracowuje zysk. W 2013 roku rząd pozbył się ostatniego pakietu akcji GM. W latach 2009 – 2013 GM miał trzech CEO, a od dwóch lat na jego czele stoi kobieta, Marty T. Barra. W 2015 roku GM wypracował przychód w wysokości ponad 152 mld USD i prawie 10 mld USD zysku netto. Wyprodukował też około 10 mln samochodów i jest tym samym drugim po Toyocie koncernem motoryzacyjnym świata.

czytaj więcej

Co wynika z Kodeksu Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW

Na polskim rynku istnieje niewiele regulacji dotyczących wynagradzania kadry menedżerskiej przez spółki giełdowe. Istniejące rozporządzenia, tudzież implementacje przepisów unijnych dotyczą głównie instytucji finansowych. Powstałą lukę częściowo zapełnia dokument „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW w 2016 roku”. Liczy on 20 stron. Część VI dotycząca wynagrodzeń to już zaledwie 2 strony. Sam ten fakt może budzić niepokój, że zarządzanie wynagrodzeniami w spółkach giełdowych nadal pozostawia wiele do życzenia. W poniższym artykule omawiamy jednak te nieliczne zasady, które zostały sformułowane i zarekomendowane uczestnikom rynku papierów wartościowych w Warszawie.

czytaj więcej

Zmiany w składzie Zarządu i Rady Nadzorczej PGNIG SA

Dnia 3 marca 2017 roku Magdalena Zegarska złożyła rezygnację z pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej PGNiG SA ze skutkiem na dzień 5 marca 2017 roku. Było to związane z powołaniem Pani Zegarskiej na stanowisko Wiceprezesa Zarządu PGNiG SA 6 marca 2017 roku.

Kobiety w Snap Inc. zarabiają mniej niż mężczyźni

Duże różnice w wynagrodzeniach osób zarządzających w firmie Snapchat. Wśród pięciu z nich znajduje się jedna kobieta, której zarobki są znacznie niższe niż pozostałych. Wynagrodzenie Pani Coles to 110 000 $, co przy płacach mężczyzn (od 1,1 mln $ do ponad 2,6 mln $) jest bardzo niską kwotą. Więcej na nytimes.com.

Executive Compensation Bulletin

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani informacjami na temat wynagrodzeń menedżerów polecamy nasz biuletyn - Executive Compensation Bulletin

zobacz więcej płacografik