Jak zmotywować menedżerów do realizacji określonych celów, czyli Short Term Incentive Plans
Zadaniem planów STI jest przede wszystkim motywacja do realizacji określonych działań. Czym są jednak same Short Term Incentive Plans? Najprościej mówiąc, jest to forma premii rocznej przyznawana za realizację określonych celów/wskaźników. Na polskim rynku są one często nazywane programami zarządzania przez cele (management by objectives).
Wynagrodzenie dyrektorów największej linii lotniczej świata

Tytuł największej linii lotniczej świata dzierży obecnie American Airlines. Firma powstała w 1926 roku. Siedzibą główną jest Fort Worth w Texasie. Linia zatrudnia ponad 122 tys. osób, posiada ponad 950 samolotów i lata do 350 miast na całym świecie przewożąc 51 mln pasażerów rocznie (średnio 140 tys. dziennie). A ile zarabiają dyrektorzy tego podniebnego giganta?
 
 
Raport „Wynagrodzenia członków zarządów w 2017 roku”
  • 976 menedżerów
  • 377 spółek
Polskie inwestycje na Bałtyku

Polski Fundusz Rozwoju, wraz z IFM Global Infrastructure Fund i PSA International przejmują spółkę DCT, która zarządza portami w Gdańskim porcie. Udziały wynosić będą odpowiednio 30, 30 i 40%. Wartość przedsiębiorstwa szacuje się na ponad 5 mld PLN. EBITDA spółki w 2017 roku 70 mln EUR. Finalizacja transakcji nastąpi po zaopiniowaniu jej przez instytucje administracyjne. Inwestorzy zapowiadają również dalsze inwestycje w infrastrukturę portową, których wartość ma łącznie wynieść 2 mld PLN. Puls Biznesu
FedEx: sytuacja nie napawa optymizmem
Akcjonariusze giganta kurierskiego nie mają powodów do zadowolenia. Po opublikowaniu przez spółkę kwartalnych wyników finansowych kurs akcji spadł o 5%. Okazało się, że w porównaniu do ubiegłego roku pogorszył się zarówno zysk netto spółki jak i poziom sprzedaży. FedEx w trzecim kwartale 2018 roku wygenerował 17 mld USD przychodów co oznacza spadek o 3%. Również prognozy dotyczące spodziewanego zysku na akcje okazały się niższe niż przewidywali to analitycy. Bankier
Krzywa wypłat przeciętnego krótkoterminowego programu motywacyjnego
Premia w poszczególnych przedziałach poziomu realizacji celu pomiędzy progiem minimalnym, progiem docelowym i progiem maksymalnym najczęściej rozliczana jest liniowo. Oznacza to, że jeżeli menedżer za realizację celu w 80% otrzymuje 50% możliwej do uzyskania premii, to za realizację celu w 90% otrzyma 75%. Jeżeli za osiągnięcie progu maksymalnego 120% otrzymuje 200% możliwej do uzyskania premii, to za realizację celu w 110% otrzyma 150%.
 
 
Miło nam, że jesteście Państwo naszymi subskrybentami.
Tutaj można zrezygnować z otrzymywania Executive Compensation Bulletin.