Podsumowanie raportów -
Wynagrodzenia członków zarządów
i rad nadzorczych banków w 2018 roku
Rok 2018 nie był łatwym okresem dla banków w Polsce. O ile aktywa 13 banków notowanych na GPW wzrosły w stosunku do 2017 roku o 12% (do niewyobrażalnej kwoty 1 434 601 983 000 PLN, czyli prawie 1,5 biliona złotych), to zysk netto w 2018 roku zmalał o 21%). Głównym motorem napędowym spadku była oczywiście grupa banków Leszka Czarneckiego, na czele z Idea Bankiem, który na straty w zeszłym roku spisał prawie 1,9 mld PLN. Jak przełożyło się to na wynagrodzenia osób zarządzających i nadzorujących? Odpowiadamy poniżej.
Programy motywacyjne w spółkach notowanych na GPW w 2018 roku



Program motywacyjny oparty na akcjach lub opcjach na akcje nadal jest „egzotycznym” zjawiskiem na warszawskim parkiecie. Spośród 377 spółek notowanych na rynku głównym GPW, które uwzględniliśmy w raporcie „Wynagrodzenia członków zarządów w 2017 roku”, tylko 88 podało informację na temat posiadania programu motywacyjnego opartego na instrumentach kapitałowych (akcjach, opcjach lub innych instrumentach pochodnych).

 
 
Raport „Programy motywacyjne w spółkach notowanych na GPW w 2018 roku”
  • 54 spółki
  • kompleksowa analiza programów motywacyjnych
Najwyżej opłacani CEO w 2018 roku
Ny Times, jak co roku przedstawił zestawienie najwyżej opłacanych prezesów zarządów. Tegoroczny wygląd zestawienia zmieniło wynagrodzenie przyrzeczone Elonowi Muskowi, prezesowi Tesli, który, jeżeli w najbliższych latach spełni oczekiwania otrzyma pod postacią opcji ponad 2,2 mld (milarda!) dolarów. Więcej na NY TIMES
Skąd się biorą miliony?
Obszerny komentarz do zestawienia najlepiej zarabiających CEO NY Times prezentuje w odrębnym artykule. Autorzy zastanawiają się m.in. jaki jest sens dawania wielomilionowych kwot za wzrost wartości ceny akcji, skoro menedżerowie i tak zarobią dużo więcej na wzroście wartości pakietu akcji, który już posiadają. Ny Times
Przedział przeciętnych rocznych zarobków osób pełniących poszczególne funkcje w zarządach banków w 2018 roku
Na wykresie zaprezentowane zostały przedziały w których zarabia połowa osób pełniących poszczególne funkcje w zarządach banków. Górne ograniczenie przedziału, to granica powyżej której zarabiało 25% najlepiej opłacanych menedżerów, a dolne, to granica poniżej której zarabiało 25% najmniej zarabiających. Najwyższe w 2018 roku były zarobki prezesów zarządów. Wynagrodzenia wiceprezesów i członków zarządów były zbliżone do siebie. Co ciekawe, jeżeli z analiz wyłączymy banki w których bezpośredni lub pośredni udział ma Skarb Państwa to mediana wynagrodzeń wiceprezesów zarządów rośnie o 35%, a prezesów zarządów o niemal 50%. Tak duża różnica wynika ze stopniowego wprowadzania założeń ustawy kominowej w „państwowych” bankach, która ogranicza wynagrodzenie menedżerów do kwot nie wyższych niż 1,7 mln PLN rocznie (dla wynagrodzeń za rok 2018). Ponadto liczne roszady w „państwowych” bankach sprawiły, że staż menedżerów jest dosyć krótki, co ogranicza wypłaty wynagrodzenia zmiennego, które w bankach naliczane jest stopniowo w kolejnych latach.
 
 
Miło nam, że jesteście Państwo naszymi subskrybentami.
Tutaj można zrezygnować z otrzymywania Executive Compensation Bulletin.