„Zarobki menedżerów” - źródło danych o wynagrodzeniach w spółkach giełdowych
„Zarobki menedżerów” to narzędzie online umożliwiające szybki i łatwy dostęp do informacji o wynagrodzeniach około 1 500 członków zarządów i 2 500 członków rad nadzorczych z prawie 360 spółek notowanych na GPW. W poniższym artykule przedstawiamy możliwości jakie daje narzędzie.
Efektywność wynagrodzeń
w bankach w Polsce

Do tematu wynagrodzeń podchodzi się w mediach zazwyczaj z perspektywy pracownika. Autorzy artykułów zastanawiają się o ile wzrosły lub wzrosną płace, kto zarabia najwięcej, a kto najmniej. Często próbuje się definiować płacę sprawiedliwą lub poszukiwać jawnych niesprawiedliwości, które zaistniały w konkretnych spółkach. W poniższym artykule postanowiliśmy przyjrzeć się tematowi z innej perspektywy, czyli od strony pracodawcy, tudzież dyrektora finansowego, który patrzy na wynagrodzenia poprzez pryzmat tego, na ile przekładają się one na wyniki firmy. W naszych analizach uwzględniliśmy pięć największych banków w Polsce notowanych na GPW w ramach indeksu WIG20.
 
 
 
Udział kobiet
w radach nadzorczych
Aż 76 firm z indeksu Russell 3000 w USA nie miało przez ostatnie 10 lat ani jednej kobiety w swojej radzie nadzorczej. Badanie pokazuje, że były to przeważnie mniejsze firmy z tradycyjnie ‘męskich’ branż, jak np. energetyka. Z drugiej strony badania pokazują, że firmy z dużym udziałem kobiet w radach nadzorczych wyprzedzają konkurencję. Więcej na stronach Wall Street Journal.
Wynagrodzenie menedżerów,
a zmiany klimatu
W giełdowych kuluarach coraz częściej mówi się o wpływie regulacji klimatycznych, jak i zmian klimatu na wynagrodzenia menedżerów. Najlepszym przykładem jest afera Volkswagena związana z fałszowaniem parametrów silników diesla, która przyniosła spółce straty finansowe. O tym jak spółki uwzględniają ryzyko klimatyczne w wynagrodzeniach swoich zarządów pisze Bloomberg.
Wykres miesiąca: Przeciętny roczny koszt wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych w największych polskich bankach w latach 2011 - 2015 w przeliczeniu na jednego pracownika (w tysiącach PLN)
Z wykresu wynika, że najwięcej w swoich pracowników inwestuje mBank. Przeciętny koszt wynagrodzeń i świadczeń na jednego pracownika oprócz 2014 roku oscylował wokół 130 000 PLN rocznie, w 2014 roku było to nawet 140 000 PLN. Najmniej na swoich pracowników wydaje Alior. Średnio w latach 2011-2015 było to 86 000 PLN rocznie. Niewiele lepiej sytuacja przedstawiała się w jednym polskim banku ujętym w zestawieniu - PKOBP, gdzie średnia za ostatnie pięć lat wyniosła 89 000 PLN.
 
 
Miło nam, że jesteście Państwo naszymi subskrybentami.
Zawsze możecie Pastwo zrezygnować, z otrzymywania naszych wiadomości w tym miejscu.