Instrumenty optymalizacji podatkowej dla menedżerów
Zasady opodatkowania wynagrodzeń kadry menedżerskiej od lat wzbudzają emocje. Ze względu na to, że menedżerowie nie mają prawa rozliczać uzyskiwanych przychodów w ramach działalności gospodarczej, poszukuje się modeli pozwalających na zminimalizowanie obciążeń podatkowych, czy też ich odroczenia w czasie. Menedżerowie mają do dyspozycji szeroki wachlarz instrumentów optymalizacji podatkowej.Ile zarabiają dyrektorzy Scripps Networks Interactive Inc. ?
Scripps Networks Interactive Inc. (SNI) to amerykańska korporacja medialna, która jest właścicielem 6 stacji telewizyjnych w USA, zajmujących się programami typu „lifestyle”: HGTV, Food Network, DIY Network, Cooking Channel, Fine Living i Great American Country. Firma od jakiegoś czasu stawia na ekspansję międzynarodową. W związku z tym, w 2015 roku zakupiła w całości polską grupę medialną TVN S.A. Widownia wszystkich kanałów TV spółki SNI, nadawanych w wielu krajach świata to ponad 265 milionów osób.
 
 
Raport „Wynagrodzenia członków zarządów w 2015 roku”
już dostępny!
  • liczba menedżerów: 1 361
  • liczba spółek: 353
 
Dyrektorzy z Wall Street zarobią mniej… trzeci rok z rzędu
Firmy doradcze przewidują, że członkowie zarządów firm z Wall Street otrzymają trzeci rok z rzędu niższe wynagrodzenie zmienne (bonus pay). Skalę spadku wartości tej części wynagrodzenia wylicza się na 5-15%. Jako powody podaje się natomiast liczne fuzje i marazm na rynkach akcji (duża część wynagrodzenia zmiennego członków zarządów jest uzależniona od wartości akcji zarządzanych przedsiębiorstw). Więcej na stronach NY Times.
Nobliści prawdę Ci powiedzą
Bengt Holmström i Olivier Hart otrzymali w 2016 roku nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Naukowcy zostali nagrodzeni za opracowanie teorii kontraktów, opisującej w jaki sposób należy konstruować umowy handlowe, tak aby maksymalizować zyski obu stron. Na stronach Wall Street Journal przedstawiona została implementacja odkryć noblistów dla dziedziny opcji menedżerskich.
Wykres miesiąca: Części składowe wynagrodzeń CEO i innych dyrektorów wykonawczych Scripps Networks Interactive Inc. w 2015 roku (w %)
Powyższy wykres przedstawia strukturę pakietu wynagrodzeń członków zarządu w Scripps Networks. Warto zauważyć, że pensja zasadnicza to tylko 20% całkowitego wynagrodzenia prezesa (CEO) i 29% wynagrodzenia całkowitego pozostałych dyrektorów. Pozostałe składniki wynagrodzenia to składniki zmienne: w tym premia roczna uzależniona od zysków i przychodów spółki oraz wynagrodzenie kapitałowe oparte na instrumentach finansowych, których wartość zależy od wartości akcji przedsiębiorstwa.
 
 
Miło nam, że jesteście Państwo naszymi subskrybentami.
Zawsze możecie Pastwo zrezygnować, z otrzymywania naszych wiadomości w tym miejscu.