Efektywność wynagrodzeń
w spółkach informatycznych

Firmy informatyczne są jedną z szerzej reprezentowanych branż na GPW w Warszawie. Dzięki temu, że każda spółka notowana na rynku kapitałowym zobowiązana jest do publikowania sprawozdań finansowych, możemy przyjrzeć się jaka jest ich efektywność nakładów na wynagrodzenia. W analizie danych wykorzystaliśmy narzędzie Sedlak & Sedlak Compensation Assessment Tool.

Określanie wartości łącznego pakietu wynagrodzeń: Executive Compensation Benchmarking
Nie sposób ustalić właściwej wysokości wynagrodzenia pracownika nie dysponując odpowiednim porównaniem. W przypadku wynagrodzeń wyższej kadry zarządzającej cały proces jest znacznie bardziej skomplikowany niż w przypadku szeregowych stanowisk.




 
 
Raport „Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT - 2019”
  • niższa cena raportu
  • większy wybór analiz
  • indywidualne analizy porównawcze
Kariera i upadek Carlosa Ghosna
Środowisko światowej finansjery od końca listopada śledzi dosyć długi spektakl dotyczący aresztowania byłego prezesa Renault i Nissana. Ghosn oskarżany jest o wypłacanie sobie "pod stołem" dodatkowego wynagrodzenia. Ny Times przytacza historię życia Ghosna, ale także historię podźwignięcia przez niego podupadającego Nissana, co doprowadziło do tego, że sam Ghosn zaczął być porównywany ze Stevem Jobsem, czy Warrenem Buffetem. NY Times
Złoty Spadochron po europejsku
Okazuje się, że nie tylko w Stanach Zjednoczonych zarobki bankierów i powiązane z nimi odprawy przyjmują bardzo wysokie wartości. Europejski świat bankowy obiegła ostatnio informacja o transferze jednego z bardziej utalentowanych bankierów inwestycyjnych, Andrei Orcela. Miał on przejść z banku UBS do Santandera. Cała operacja miała wiązać się z wypłatą 50 mln dolarów wynagrodzenia odroczonego zarobionego podczas 6 letniej pracy w UBS. Początkowo Santander i UBS miały podzielić się kwotą do wypłaty. Santander zdecydował się jednak nie płacić ani dolara. Oznacza to, że Orcel pozostanie najpewniej w szwajcarskim banku. Nytimes
Produktywnosć wynagrodzeń w spółkach IT
Wraz ze wzrostem wielkości spółki rosną koszty związane z zarządzaniem nią, co ogranicza produktywność wynagrodzeń (czyli wskaźnika mówiącego ile jedna złotówka przeznaczona na wynagrodzenia generuje złotówek przychodu). Widać to na wykresie poniżej. Spółką z najniższą produktywnością wynagrodzeń okazał się krakowski Comarch. W firmie należącej do Janusza Filipiaka każda złotówka wydana na świadczenia pracownicze generuje tylko 1,61 PLN przychodu. Nisko w zestawieniu znalazła się również największa Polska spółka IT – Asseco Polska, gdzie produktywność wynagrodzeń wyniosła niewiele ponad 2 PLN.
 
 
Miło nam, że jesteście Państwo naszymi subskrybentami.
Tutaj można zrezygnować z otrzymywania Executive Compensation Bulletin.