Za co premiowani są menedżerowie spółek giełdowych?
W 2015 roku premie i nagrody stanowiły 27% pakietu wynagrodzeń menedżerów spółek notowanych na GPW. W niniejszym artykule chcielibyśmy zaprezentować kryteria przyznawania tych składników wynagrodzeń w firmach zaliczanych do indeksów WIG30 i WIG Respect. W tym celu przeanalizowaliśmy ich raporty finansowe oraz raporty o stosowaniu „Dobrych praktyk spółek notowanych na GPW”.
Ile zarabiają dyrektorzy
Boeing Company?
Boeing Company to amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. W firmie pracuje ponad 156 tysięcy osób. W Proxy Statement firma Boeing chwali się, że w 2015 roku wybudowała 762 odrzutowce pasażerskie, 186 samolotów wojskowych, 4 satelity oraz ponad 15 000 systemów uzbrojenia, a Boeing 747-8 został wybrany nowym Air Force One. Wyniki finansowe są równie imponujące – przychód za 2015 rok to ponad 96 mld USD, 6% więcej niż w 2014 roku, a zysk w skali roku to prawie 4 mld USD. A jak wynagradzani są dyrektorzy wykonawczy lotniczego giganta?
 
 
  • Chcesz dowiedzieć się jak efektywnie wynagradzać menedżerów?
  • Interesuje Cię jak stworzyć dobry system wynagradzania kadry zarządzającej?
  • Zastanawiasz się jak dobierać kryteria wynagrodzenia zmiennego?
  • Jesteś zainteresowany skutecznymi programami motywacyjnymi?


 
Deutsche Bank tnie premie
Przeżywający ostatnio poważne tarapaty finansowe Deutsche Bank ogłosił program zmian wynagradzania swoich pracowników. Bank obetnie premie dla swojej kadry zarządzającej (ma to dotyczyć 25% pracowników). Wybrana grupa pracowników będzie beneficjentem programu motywacyjnego, z tytułu którego pieniądze otrzyma dopiero po 6 latach. Za to większość bankierów na niskich stanowiskach zarobi tylko wynagrodzenie stałe, niezależne od wyników. Strategia ma na celu ograniczenie ryzyka podejmowanego przez pracowników banku. Więcej na Bloomberg.com.
Kto zarabia ponad miliard rocznie?
Stephen A Schwarzman zarobił w 2015 roku 799 838 742 $, czyli ponad 3 000 000 000 PLN. O takich zarobkach mogą pomarzyć nawet menedżerowie spółek giełdowych. Schwarzman nie jest jednak jednym z nich. Zarządza on założonym przez siebie funduszem Private Equity Blackstone Group. Co ciekawe, w 2015 roku, jego pensja wyniosła tylko 350 000 $, większość jego dochodów stanowiły za to zyski z dywidend, zaangażowania własnego kapitału w spółkę oraz prowizje. Więcej o zarobkach menedżerów PE pisze NY Times.
Wykres miesiąca: Struktura pakietu wynagrodzeń menedżerów spółek notowanych na GPW w 2015 roku (n=41 spółek)
Wykres przedstawia strukturę pakietu wynagrodzeń menedżerów w spółkach giełdowych. Dane pochodzą z raportu „Wynagrodzenia członków zarządów spółek giełdowych w 2015 roku”, w którym uwzględniono 353 firmy. Z uwagi na rozbieżności w publikacji poszczególnych składowych wynagrodzeń, w analizach zostały uwzględnione dane pochodzące jedynie z 41 spółek, które zaprezentowały w swoich sprawozdaniach finansowych poszczególne składniki wynagrodzeń. Firmy te stanowią zaledwie 11% badanych spółek.
 
 
Miło nam, że jesteście Państwo naszymi subskrybentami.
Zawsze możecie Pastwo zrezygnować, z otrzymywania naszych wiadomości w tym miejscu.