Podsumowanie raportu
„Wynagrodzenia członków rad nadzorczych w 2016 roku”
Mediana wynagrodzeń członków rad nadzorczych wyniosła w 2016 roku 42 000 PLN i była niższa o 7% w stosunku do roku 2015. W tegorocznej edycji raportu przeanalizowaliśmy wynagrodzenie 1 464 członków rad nadzorczych z 354 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zaprezentowane dane pochodzą ze skonsolidowanych sprawozdań finansowych i raportów rocznych spółek za 2016 rok.


Efektywność wynagrodzeń w Grupie Lotos SA i PKN Orlen SA
Ropa naftowa to podstawowy surowiec wykorzystywany w produkcji w rafineriach Grupy Lotos i PKN Orlen SA. Od jego cen zależą koszty wytworzenia produktu końcowego, czyli paliw i pochodnych, a tym samym marża uzyskiwana na produkcji i wyniki finansowe tych przedsiębiorstw. W poniższym artykule postanowiliśmy przyjrzeć się, czy zmiana ceny ‘czarnego złota’ wpływała na efektywność wynagrodzeń w spółkach. Zaprezentowane analizy zostały przygotowane dzięki wykorzystaniu Sedlak & Sedlak Compensation Assessment Tool.
 
 
  • Chcesz dowiedzieć się jak efektywnie wynagradzać menedżerów?
  • Interesuje Cię jak stworzyć dobry system wynagradzania kadry zarządzającej?
  • Zastanawiasz się jak dobierać kryteria wynagrodzenia zmiennego?
  • Jesteś zainteresowany skutecznymi programami motywacyjnymi?

Przedsiębiorstwa zaczynają słuchać inwestorów, przynajmniej w UK
Tylko w 9 firmach z indeksu FTSE 100 ponad 20% głosów było przeciwko akceptacji systemu wynagradzania kadry zarządzającej. Oznacza to rosnący wpływ inwestorów na sposób wynagradzania osób zarządzających spółkami. Jako przykład podaje się wynagrodzenie CEO Reckitt Benckiser Group, które zmalało o 40%. Średnie wynagrodzenie prezesa spółki z indeksu FTSE 100 było o 17% mniejsze w 2016 roku w stosunku do roku 2015. Więcej na Bloomberg.
Chude lata dla dyrektorów sprzedaży w handlu detalicznym
Jak wynika z badania Korn Ferry 35% firm działających w obszarze handlu detalicznego w USA nie wypłaciło żadnej premii dla swoich dyrektorów wykonawczych. Kolejne 48% firm wypłaciło premie daleko poniżej założonego celu. Jako powody podaje się trudniejsze środowisko podatkowe, przepisy o płacy minimalnej oraz rosnącą konkurencję ze strony e-commerce. Więcej na stronach CNBC.
Wykres miesiąca: Zyskowność wynagrodzeń w spółkach paliwowych
(ile PLN zysku netto wygenerował 1 PLN przeznaczony na wynagrodzenia i świadczenia)
Na spadek zyskowności w paliwowych spółkach przekładają się gwałtowne spadki cen "czarnego surowca", co prowadzi do konieczności dokonania odpisów wartości na jego posiadanych zapasach, czy aktywach wytwórczych, jak w przypadku Orlenu (odpisy z tytułu utraty wartość rafinerii Mazeikiu Nafta). Sytuacja taka miała miejsce w latach 2008 i 2014, kiedy w lipcu następowały silne tąpnięcia cen ropy. Wydaje się, że rosnąca, czy wysoka, ale stabilna cena ropy nie jest już tak groźna dla spółek, co pokazują dobre wyniki Orlenu w latach 2009 – 2012. Wysokie ceny ropy zaczynają mieć negatywny wpływ na wyniki dopiero w dłuższym okresie (rok 2013). W przypadku Grupy Lotos zyskowność wynagrodzeń po rekordowym roku 2009 systematycznie spadała. Wpływ na to mógł mieć nieustannie rosnący koszt wynagrodzeń i świadczeń. W latach 2009 – 2013 wzrósł on o 31,4%, podczas gdy w PKN Orlen tylko o 10,9%.

Miło nam, że jesteście Państwo naszymi subskrybentami.
Zawsze możecie Pastwo zrezygnować, z otrzymywania naszych wiadomości w tym miejscu.