Dlaczego i jak projektuje się odrębne systemy wynagrodzeń dla kadry zarządzającej?
Dyskutując o wynagradzaniu kadry zarządzającej lubię przywoływać pewną metaforę. Wyobraźmy sobie, że dysponujemy świetnym, sportowym samochodem, wyposażonym w najnowsze technologie i zaprojektowanym przy użyciu najlepszych materiałów. Sami jednak nie mamy prawa jazdy lub jesteśmy bardzo kiepskim kierowcą. Za zadanie dostajemy wystartowanie w wyścigu samochodowym. Łatwo sobie wyobrazić, jak to może się dla nas skończyć - dojedziemy albo ostatni, albo przygodę zakończymy na barierkach. Sytuacja ta, wbrew pozorom, jest bardzo podobna do funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Ile kosztowały zmiany
w zarządach
spółek Skarbu Państwa?
Rok 2017 był kolejnym rokiem kadrowej karuzeli w spółkach Skarbu Państwa. Rotacja co prawda znacząco osłabła w stosunku do roku 2016 (30% w 2017 versus 73% w 2016 roku), ale suma przyznanych odpraw nadal była wysoka. W poniższym artykule przyjrzymy się ile Państwo wydało w latach 2016 i 2017 na zmiany kadrowe w zarządach spółek, w których Skarb Państwa ma bezpośrednie udziały. Dane zostały opracowane przy wykorzystaniu raportów Sedlak & Sedlak „Wynagrodzenia członków zarządów w 2016 i 2017 roku”


 
 
Raport „Wynagrodzenia członków zarządów w 2017 roku”
  • 976 menedżerów
  • 377 spółek
Parytet w radach nadzorczych
w Kalifornii
Gubernator Kalifornii podpisał nowe prawo zmuszające spółki do posiadania przynajmniej jednej kobiety w składzie rady nadzorczej przed końcem 2019 roku. Do końca 2021 roku w radach sześcioosobowych będą musiały zasiadać co najmniej trzy kobiety, a w radach mniej niż sześcioosobowych dwie. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi kara 100 000 dolarów. Więcej na Pay Governace
"Afera KNF"
- co warto wiedzieć
Tak zwana afera KNF w mniej lub bardziej bezpośredni sposób wpływa na różne aspekty systemu finansowego w Polsce. Z tego też powodu warto trzymać rękę na pulsie i wiedzieć co się wokół niej dzieje. Ciekawy podsumowujący artykuł znajdą Państwo na stronach Bankier.pl
Najwyżej wynagradzani prezesi w Polsce w 2017 roku
W 2017 roku najwięcej zarobił, niemalże już tradycyjnie, Janusz Filipiak, prezes i założyciel informatycznego Comarchu. Drugie miejsce zajął, były już, prezes banku PEKAO, Luigi Lovaglio. Podium zamknął kolejny zagraniczny menedżer Nicklas Lindberg z deweloperskiego Echo Investment.
 
 
Miło nam, że jesteście Państwo naszymi subskrybentami.
Tutaj można zrezygnować z otrzymywania Executive Compensation Bulletin.