Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Zmiany w „Dorocznym Badaniu Godzin i Płac” w Zjednoczonym Królestwie od 2004 roku

10.07.2007 Patrycjusz Hola
Artykuł prezentuje analizę zmian w „Dorocznym Badaniu Godzin i Płac” (ang. The Annual Survey of Hours and Earnings) wprowadzonych w 2004 roku. Jest to spojrzenie z jednej strony na kwestie związane ze zmianą wyglądu i ułożenia poszczególnych pytań na kwestionariuszu. Z drugiej strony prezentacja nowych definicji i zmian metodologicznych wprowadzanych od 2004. Czytelnik dowie się również dlaczego postanowiono dokonać tak radykalnych zmian. ONS (ang. Office for National Statistics) to jedna z najstarszych i największych tego typu organizacji na świecie. Badanie wynagrodzeń to jeden z istotnych elementów ogólnej analizy statystycznej rynku pracy, dlatego zmiany do niej wprowadzone miały duże znaczenie. W sprawie zwiększenia zasięgu badań oraz poprawy jakości dostarczanych badań zaangażował się nawet rząd brytyjski.
Patrycjusz Hola

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".