Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia w działach personalnych w 2012 roku

26.04.2013 Patrycja Grzesińska
Artykuł jest podsumowaniem Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2012, które zostało przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak. Dzięki ponad 114 tys. pracowników, którzy wypełnili ankietę, poznaliśmy informacje na temat wynagrodzeń różnych grup zawodowych i w różnych regionach. Poniższe opracowanie stanowi analizę zarobków w działach personalnych. Mediana płac wyniosła w nich 4 750 PLN. Okazuje się, iż pensje 41% ankietowanych nie zmieniły się w stosunku do roku 2011. Na wstępie omówiono stawki wynagrodzeń w wybranych branżach. Następnie ukazano jak kształtowały się zarobki na poszczególnych szczeblach zarządzania. Przykładowo mediana płac specjalistów wyniosła 4 300 PLN. Przytoczono także dane dotyczące wynagradzania osób z odmiennym poziomem wykształcenia. Kolejna część analizy skupia się na wysokości zarobków w firmach różnej wielkości i pochodzeniu kapitału. W przypadku organizacji z przewagą kapitału polskiego najwyższą medianę płac odnotowano w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 1 000 pracowników (4 600 PLN). Na zakończenie opisano kształtowanie się wynagrodzeń na wybranych stanowiskach. Artykuł zawiera 6 wykresów.
Patrycja Grzesińska

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2832 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3619 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".