Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia w działach personalnych w 2007 roku

28.01.2008 Katarzyna Jaśko
Niniejszy artykuł jest podsumowaniem najważniejszych wyników czwartego Internetowego Badania Wynagrodzeń (IBW 2007), które przeprowadziliśmy z czołowymi polskimi portalami. W artykule znajdują się szczegółowe dane na temat czynników wpływających na wysokość płac oferowanych w działach personalnych. Przeanalizowano wpływ zajmowanego stanowiska na wysokość pensji. Wynagrodzenie kierowników stanowiło 155% pensji pracowników szeregowych. Na różnice w wysokości pensji wpływał także rodzaj branży, w jakiej zatrudniony był pracownik. Osoba pracująca w handlu zarabiała o 59% więcej niż pracownik zatrudniony w sektorze publicznym (mediana 2 200 PLN). Przedstawiono także dane obrazujące, na ile wynagrodzenie pracowników działów personalnych zależało od ich stażu pracy i wykształcenia. Przykładowo, mediana zarobków osób o stażu pracy od 6 do 8 lat wyniosła 3 000 PLN, podczas gdy mediana wynagrodzenia pracowników o stażu pracy od 11 do 15 lat była o 860 PLN wyższa. W artykule pokazano wpływ także takich czynników jak płeć, znajomość języków obcych oraz wielkość firmy. Osoby posługujące się językiem angielskim w stopniu dobrym zarabiały 3 000 PLN (mediana). Bardzo dobra znajomość tego języka wiązała się z wynagrodzeniem o 1 060 PLN wyższym. Artykuł zawiera 14 tabel i 8 wykresów.
Katarzyna Jaśko

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2832 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3619 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".