Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia osób w różnym wieku w 2007 roku

18.02.2008 Katarzyna Jaśko
Niniejszy artykuł jest podsumowaniem najważniejszych wyników czwartego Internetowego Badania Wynagrodzeń (IBW 2007), które przeprowadziliśmy z czołowymi polskimi portalami. W artykule przedstawiono szczegółowe dane na temat zarobków osób w różnym wieku. Przeanalizowano wpływ m.in. wielkości firmy na poziom wynagrodzeń. Osoby w wieku 36 - 40 lat zatrudnione w firmach dużych zarabiały o 18% więcej niż pracownicy w tym wieku w firmach średnich (50-249 pracowników). Zarabiały one także o 400 PLN więcej niż pracownicy w następnym przedziale wiekowym - od 41 do 50 lat (mediana 3 600 PLN). Wiek miał również związek ze zróżnicowaniem zarobków w firmach z kapitałem polskim i zagranicznym. W firmach z dominującym kapitałem polskim pensje pracowników najstarszych były o 50 PLN niższe niż płace osób w wieku 31-35 lat. W firmach z kapitałem zagranicznym różnica ta wyniosła 790 PLN na korzyść osób w wieku 31-35 lat. Zaprezentowano także zależności pomiędzy wiekiem a wynagrodzeniami w wybranych branżach i działach. Zarobki najmłodszych pracowników jedynie w trzech działach przewyższyły poziom 3 000 PLN, z czego w dwóch, informatycznym oraz badań i rozwoju/planowania wyniosły 3 500 PLN (mediana). Artykuł zawiera 7 tabel i 8 wykresów.
Katarzyna Jaśko

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2967 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3758 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".