Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia menedżerów w Wielkiej Brytanii i Niemczech – uregulowania i praktyki

27.06.2006 Joanna Kramerek
Artykuł koncentruje się na formalnych uregulowaniach dotyczących wynagradzania menedżerów w spółkach akcyjnych w dwóch krajach europejskich: Wielkiej Brytanii i Niemczech. Punktem wyjścia dla analizy stały się założenia teorii agencji oraz strategie przyjęte przez członków Unii Europejskiej w celu regulacji praktyk wynagradzania menedżerów. Przedstawiono również dane na temat praktyki ujawniania wybranych informacji o wynagrodzeniach menedżerów w omawianych krajach. Przykładowo, spośród 53 brytyjskich spółek notowanych na indeksie FTSE Eurotop 300, wszystkie ujawniają informacje na temat udziału stałej i zmiennej części płacy w wynagrodzeniu całkowitym menedżerów.
Joanna Kramerek

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".