Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia kadry zarządzającej według Bruce’a R. Elliga

11.08.2008 Radosław Kotowicz
Bruce R. Ellig to światowy autorytet w dziedzinie wynagradzania kadry kierowniczej. Jego ogromna wiedza i wieloletnie doświadczenie zaowocowały ponad 80 artykułami i 6 książkami. Opisuje obserwowany ostatnio wzrost znaczenia rad dyrektorów (board of directors) firm i odpowiedzialności, jaką obarcza się ich członków. Uważa, że konieczne jest odpowiednie ich wynagradzanie. Płaca powinna być nie tylko odpowiednio wysoka, ale również motywować dyrektorów zewnętrznych do pożądanych zachowań, gdyż ich zaniedbania mogą być dla firmy bardzo kosztowne. Podobnie w przypadku wynagrodzeń menedżerów Ellig opowiada się za ustalaniem programów wynagrodzeń tak, by wspierały osiąganie celów przedsiębiorstwa. Struktura poszczególnych składników wynagrodzeń musi odzwierciedlać sytuację firmy i styl działania menedżera. Płace powinny być powiązane z ryzykiem łączącym się z działalnością firmy. Równie rozważnie trzeba ustalać przysługujące najwyższemu kierownictwu dodatkowe gratyfikacje, jak przykładowo dostęp do samochodu czy samolotu. Ellig wielokrotnie podkreśla, że sytuacje firm w dużej mierze zależą od stanu gospodarki, dlatego postuluje za dostosowaniem płac wszystkich pracowników do cykli koniunkturalnych.
Radosław Kotowicz

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".