Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia i koszty pracy w krajach Europy środkowo-wschodniej

25.08.2008 Ewa Jankowska
Artykuł poświęcony jest tematyce atrakcyjności państw Europy Środkowo-Wschodniej ze względu na koszty pracy, wynagrodzenia oraz wydajność pracy. Czynniki te opisywane są dla 11 krajów CEE (Central and Eastern Europe) oraz porównywane ze wskaźnikami dla kilku państw Europy Zachodniej. Głównym celem artykułu jest ocena, czy niższe koszty pracy w całości rekompensują obniżoną produktywność w regionie CEE i czy w związku z tym rzeczywiście opłacalne jest przenoszenie produkcji/operacji do Europy Środkowej i Wschodniej. Wnioski z przeprowadzonej analizy są bardzo interesujące, a kraje zostały uszeregowane zgodnie ze „wskaźnikiem atrakcyjności” stworzonym specjalnie na potrzeby niniejszego artykułu. Dane pochodzą z Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich i dotyczą lat 2000 – 2009.
Ewa Jankowska

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".