Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagradzanie akcjami na przykładzie polskich spółek giełdowych

15.06.2004 Maciej Dubis
Motywacyjne plany wynagradzania, oparte na akcjach bądź opcjach na akcje są niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy. Do Polski wprowadziła je w 1994 r. spółka ComputerLand. W ciągu ostatnich 10 lat programy takie stały się w Polsce coraz częściej stosowane, choć trudno powiedzieć, żeby były powszechne. Stosują je głównie spółki notowane na warszawskiej giełdzie – w ich przypadku najłatwiej jest wyemitować i określić wartość akcji. W artykule opisane są systemy wynagradzania akcjami stosowane w wybranych polskich spółkach giełdowych, min. Agorze, BRE Banku, ComputerLandzie, Optimusie, czy Pekao S.A.
Maciej Dubis

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".