Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wykorzystywanie systemów zarządzania wynagrodzeniami w celu poprawy efektywności oraz jakości obsługi klienta – przykład z branży ubezpieczeniowej

04.11.2013 Patrycja Grzesińska
Niniejszy artykuł ukazuje historię pewnego przedsiębiorstwa z branży ubezpieczeniowej, które aby poprawić swoją efektywność oraz jakość obsługi klienta zdecydowało się na wdrożenie nowego systemu wynagrodzeń. Z założenia rozwiązanie to miało nagradzać pracowników za wkład pracy oraz posiadane przez nich kompetencje. Na wstępie opisano okoliczności wprowadzenia nowej strategii płac. Następnie zwrócono uwagę na to, jak firma przygotowywała się do dokonania tak istotnej zmiany. Omówiono program, którym miał na celu postawienie w centrum uwagi satysfakcji klienta. Przedstawiono także listę kluczowych kompetencji z punktu widzenia omawianej organizacji oraz sposoby oceny wkładu pracy. Dalsza część opracowania ukazuje, w jaki sposób nowy plan wynagradzania wpłynął na funkcjonowanie przedsiębiorstwa oraz jakich zmian należało dokonać, aby działał on jeszcze sprawniej. Artykuł zawiera 1 tabelę.
Patrycja Grzesińska

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".