Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

W pułapce wysokich płac, czyli cena świętego spokoju

07.01.2014 Grzegorz Spólnik
Sytuacja, iż w jednych branżach przeciętne wynagrodzenia są wyższe niż w innych nie jest niczym zaskakującym. Różne są struktury zatrudnienia, innych kompetencji oczekuje się od pracowników, różna jest zyskowność prowadzonej działalności, co w efekcie przekłada się na odmienne poziomy średnich wynagrodzeń. Zjawisko to ma jednak również drugie oblicze, które zaprezentowano w niniejszym artykule. Stanowi on próbę odpowiedzi na pytanie czy warto wybranym grupom pracowników płacić więcej niż wynosi konsensus rynkowy tylko dlatego, iż jest to w zgodzie ze standardami branżowymi. W tekście zaprezentowano przesłanki wskazujące na występowanie takiego zjawiska oraz oszacowano koszty i korzyści z niego wynikające. Artykuł zawiera 2 wykresy i 2 tabele.
Grzegorz Spólnik

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".