Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

W jaki sposób można sprawdzić czy pracownicy firmy są prawidłowo wynagradzani - część I

08.08.2011 Patrycja Grzesińska
Utrzymanie odpowiednich relacji pomiędzy wymaganiami rynku pracy, a możliwościami i dobrem przedsiębiorstwa jest warunkiem koniecznym do skutecznego zarządzania całym systemem płac. Poniższy artykuł jest pierwszą częścią opracowania poświęconego prawidłowemu wynagradzaniu pracowników firmy, ustalaniu kategorii zaszeregowania oraz przedziałów płacowych. Skupia się on głównie na tak zwanej sprawiedliwości zewnętrznej, czyli rynkowej konkurencyjności wynagrodzeń. Na początek przedstawiono zatem w jaki sposób organizacja powinna się przygotować do badania rynkowych stawek płac. Następnie opisano najważniejsze źródła wiedzy na temat wynagrodzeń w Polsce, w tym między innymi raporty rządowe, opracowania firm consultingowych oraz kluby płacowe. Ukazano na co trzeba zwrócić uwagę przy doborze odpowiednich źródeł informacji. Na zakończenie przytoczono najistotniejsze wskazówki, których przestrzeganie jest istotne podczas analizy rynkowych stawek płac. Artykuł zawiera 1 schemat.
Patrycja Grzesińska

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".