Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Teoria płacy sprawiedliwej Elliotta Jaquesa

01.01.2008 Radosław Kotowicz
Stworzona przez Elliotta Jaquesa teoria płacy sprawiedliwej to kompleksowa teoria starająca się odpowiedzieć na pytanie, ile płacić pracownikom, aby czuli się uczciwie wynagradzani. Autor udowadnia, że każda praca kontraktowa związana jest z odpowiedzialnością, która została powierzona pracownikowi. Wykorzystuje do jej pomiaru czas swobody (time-span of dicretion), co z kolei pozwala mu ustalić poziom sprawiedliwej płacy. Wewnętrzną równowagę zatrudnionego może zapewnić tylko płaca zbliżona do sprawiedliwej. Im większe są odchylenia, tym większe pojawiają się problemy w postępowaniu i sposobie myślenia pracowników. Dotyczy to zarówno zbyt niskiej, jak i za wysokiej płacy. Podobnie jak inni badacze, Elliott Jaques doszedł do wniosku, że na poczucie sprawiedliwości największy wpływ ma nie samo wynagrodzenie, lecz jego relacja w porównaniu do zarobków innych ludzi.
Radosław Kotowicz

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".