Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Plany emerytalne w Japonii

15.12.2003 Anna Postół
Japoński system emerytalny jest obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Mówi się o planach zmniejszenia emerytur do poziomu 40% wynagrodzenia otrzymywanego przed emeryturą. Oznacza to w praktyce obcięcie o jedną trzecią dotychczasowej wysokości emerytur. W Japonii świadczenia emerytalne otrzymuje obecnie 35 milionów osób. Wśród nich 6,23 miliony stanowią gospodarstwa domowe samotnych, starszych małżeństw. Miesięczny dochód przeciętnej pary emerytów, w której mąż przekroczył 65 rok życia, a żona 60 rok życia wynosi 226000 jenów (około 2082 USD, czyli około 7915 zł) i w większości pochodzi z emerytury.

Japończycy boją się więc obniżek emerytur, które już teraz są bardzo niskie. Dodatkowe w ostatnich latach w Japonii nastąpił dość duży wzrost kosztów opieki medycznej, co dla starszych osób jest najbardziej odczuwalne.

W dalszych częściach artykułu zaprezentowano podstawowe założenia japońskiego systemu emerytalnego. Opisano w nim kształt japońskiego systemu przed i po reformie emerytalnej z 2001 roku oraz regulacje obowiązujące w obszarze dodatkowych planów emerytalnych.
Anna Postół

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2883 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3672 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".