Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Płaca minimalna w krajach Unii Europejskiej w 2010 roku – część I

26.07.2010 Aleksandra Czajka
Niniejsza publikacja stanowi pierwszą (z dwóch) część cyklu poświęconego ustawowej płacy minimalnej w krajach Unii Europejskiej w 2010 roku. W oparciu o raport Instytutu Hansa Böcklera, w tekście zaprezentowano różne strategie w zakresie polityki płacy minimalnej obrane przez państwa członkowskie w dobie kryzysu gospodarczego. Obok informacji na temat jej wysokości, zaprezentowano statystyki uwzględniające parytet siły nabywczej oraz średnie wynagrodzenie w danym kraju (indeks Kaitza). Szczególną uwagę poświęcono nominalnemu i realnemu wzrostowi płacy minimalnej na przełomie 2009 i 2010 roku. Opracowanie kończy charakterystyka zmian w polityce płacy minimalnej w krajach Beneluksu i we Francji. Artykuł zawiera 5 wykresów i 1 tabelę.
Aleksandra Czajka

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".