Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Pieniądze to nie wszystko, czyli jak nagradzać pracowników i nie wydać na to ani złotówki

26.10.2009 Renata Kucharska-Kawalec
Choć wynagrodzenie całkowite musi zawierać składniki pieniężne, należy pamiętać, że w jego skład wchodzi również szereg różnorodnych benefitów. Aby w zmieniających się warunkach rynkowych zapewnić odpowiedni poziom płac w firmie, często koniecznym jest przekroczenie założonego budżetu. Jednak w przypadku nagród opisanych w tekście, pracodawca nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Należą do nich np. elastyczny czas pracy, świętowanie ważnych wydarzeń, telepraca, wybory pracownika tygodnia, czy formalne i nieformalne pochwały udzielane w przeróżnych formach. Propozycje te powinny pomóc w opracowywaniu kompleksowych strategii wynagradzania, bez konieczności zwiększania założonego budżetu. Niektóre z nich – choć banalne – często pomijane są w systemach płacowych. To błąd, gdyż nie tylko nie obciążają one kieszeni pracodawcy, ale korzystnie wpływają na poziom motywacji i efektywności zatrudnionych przez niego pracowników.
Renata Kucharska-Kawalec

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.

Sprawdź również: Kalkulator PPK Pracowniczych Planów Kapitałowych

Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".