Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Ocena realizacji celów w systemach płacy zmiennej

28.04.2015 Grzegorz Spólnik
Każdy system płacy zmiennej bazuje na określonych z góry kryteriach efektywności. Sugeruje się, aby były one obiektywne i mierzalne. Zalety te docenia się przede wszystkim na etapie oceny realizacji postawionych przez zatrudnionymi celów, związanych z poszczególnymi kryteriami. Jeśli bowiem kryteria efektywności charakteryzują się dwoma powyższymi właściwościami wtedy proces oceny jest w zasadzie automatyczny. Od razu widać, czy udało się sprostać poszczególnym wyzwaniom i czy pracownikowi należy się dodatkowe wynagrodzenie. Nieco trudniej jest w przypadku gdy zastosowane kryteria wymagają oceny subiektywnej (na przykład przełożonych lub współpracowników). Wtedy w grę wchodzi wiele typowych dla każdego z nas błędów oceny, znaczenia zaczynają nabierać kwestie pozazawodowe, a dokonane podsumowania mogą wzbudzać wiele kontrowersji.
Grzegorz Spólnik

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".