Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Nierówności płacowe w Polsce

28.05.2012 Krzysztof Belczyk
W artykule zaprezentowano skalę dysproporcji płacowych w Polsce. Przy pomocy współczynnika Gini’ego porównano jak od początku 1990 roku zmieniały się nierówności pod względem uzyskiwanego dochodu. W publikacji przytoczono teorię Kuznetsa, który warunkował powstawanie dysproporcji w zarobkach od zwiększania się PKB na 1 mieszkańca. Pokazano zmiany w nierównościach płacowych przy użyciu tzw. decylowego oraz „węgierskiego” współczynnika zróżnicowania wynagrodzeń na przestrzeni ostatniej dekady. Dokonano analizy nierównomiernego rozkładu wynagrodzeń w głównych grupach zawodów. Uwzględniono stanowiska w obrębie których mamy do czynienia z największą i najmniejszą skalą dysproporcji w zarobkach.
Krzysztof Belczyk

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".