Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Nierówności dochodowe. Teoria, praktyka i mierniki

25.03.2013 Łukasz Pokrywka
Artykuł poświecony został problematyce rozpiętości płacowych w społeczeństwie. W pierwszej części artykułu przedstawiono hipotezę krzywej Kuznetza, która przedstawia zależności pomiędzy nierównościami płacowymi, a wzrostem gospodarczych. Przywołano krytykę takiego podejścia i badania empiryczne, które przeczą hipotezie Kuznetza. Druga część artykułu porusza problem mierzenia nierówności dochodowych. Przedstawiono podstawowe informacje na temat wskaźnika Giniego, współczynnika zróżnicowania decylowego i kwintylowego oraz miernika węgierskiego. W każdym przypadku pokazano jak kształtowały się wartości poszczególnych wskaźników w Polsce w ostatnich latach.
Łukasz Pokrywka

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".