Artykuły

Najnowsze tendencje w wynagradzaniu akcjami

23.03.2004 Maciej Dubis
Wynagradzanie akcjami członków zarządu spółek stosowane jest już od przynajmniej dwudziestu lat. System ten jest jednak cały czas modyfikowany. Coraz częściej przyznaje się akcje szeregowym pracownikom, zmienia się również sposób przyznawania akcji. Amerykański model wynagradzania za pomocą akcji staje się coraz powszechniejszy w Europie. Zaczyna pojawiać się również w Polsce. Artykuł ten przedstawia zmiany w praktyce wynagradzania akcjami i próbuje wyjaśniać, dlaczego system ten jest modyfikowany.
Maciej Dubis

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się

Polub wynagrodzenia.pl

Udostępnij

Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".

Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Kontakt: [email protected]