Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Koszty pracy w Unii Europejskiej podsumowanie raportu Sedlak & Sedlak

13.10.2008 Ewa Jankowska
Artykuł stanowi podsumowanie raportu „Koszty pracy w Unii Europejskiej” i przedstawia przykładowe analizy, które się w nim znalazły. Na przykładzie kilku wybranych krajów opisane zostały nominalne oraz realne koszty pracy, ich struktura i wskaźnik wzrostu. Dodatkowo każdy z tych obszarów opisany został szczegółowo dla jednej branży. W artykule znalazły się również dane dotyczące porównania kosztów pracy z wydajnością pracy. Okazuje się, że im niższe koszty tym niższa wydajność – aby ocenić ich wzajemną relację i siłę wpływu stworzony został dla każdego państwa „współczynnik atrakcyjności”. W niektórych krajach współczynnik był ujemny, co oznacza, że koszty pracy były na tyle wysokie, że przeważyły wpływ wysokiej produktywności – tak było np. w Belgii. Z drugiej strony jeden z krajów cechował się wskaźnikiem na poziomie +33,2 tak więc niskie koszty pracy z nawiązką zrekompensowały wpływ obniżonej wydajności. Dodatkowe analizy zawarte w raporcie przedstawiają prognozę wysokości kosztów pracy w roku 2008, a także porównanie godzin przepracowanych i opłaconych. Artykuł zawiera 8 tabel oraz 3 wykresy.
Ewa Jankowska

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2933 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3724 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".