Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Kiedy pracownikowi można obniżyć wynagrodzenie za pracę

17.11.2008 Jadwiga Zyguła
Artykuł ten informuje o możliwościach zmiany wynagrodzenia pracownika, a w szczególności o dopuszczalnych granicach jego obniżenia. Przedstawione są różne formy potrąceń, które wpływają na zmniejszenie pensji. Mimo, iż wynagrodzenie za wykonaną pracę jest chronione prawem istnieje szereg możliwości obniżenia go – choćby poprzez wypowiedzenie zmieniające z przyczyn ekonomicznych leżących po stronie pracodawcy, w myśl zasady równego traktowania w zatrudnieniu oraz w przypadku, gdy pracownik przestał wykonywać część dotychczasowych obowiązków.
Jednak, by mogły być zastosowane powyższe możliwości, musi istnieć wiarygodnie uzasadnienie takiego postępowania i niejednokrotnie zgoda samego pracownika.
Jadwiga Zyguła

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".