Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Jak wynagradzać pracowników wiedzy?

13.06.2023 Karolina Jurczak
Miejsce człowieka w pracy podlega ewolucji, której tempo i zakres zależy od ogólnych czynników społeczno-gospodarczych, oddziałujących na organizację. Wcześniej kluczową rolę odgrywali czeladnicy i robotnicy, a pod koniec XX w. pojawiły się określenia takie jak „kapitał ludzki” czy „pracownik wiedzy”. To właśnie ta grupa pracowników odgrywa kluczową rolę we współczesnych organizacjach. Pojęcie „pracownik wiedzy” określa osobę, która przez posiadaną zdolność wykorzystania wiedzy może w danych warunkach wnosić dużą wartość do organizacji. Według podstawowej definicji stworzonej przez T. H. Davenporta pracownik wiedzy (ang. "knowledge worker") posiada wysoki stopień wiedzy specjalistycznej, wykształcenie lub doświadczenie, a wykonywana przez niego praca wymaga tworzenia, dystrybucji oraz wykorzystywania wiedzy. Obejmuje zatem takie grupy jak pracownicy akademiccy, informatycy, prawnicy, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi, menedżerowie wyższego szczebla, czy księgowi. Ze względu na specyfikę wykonywanych przez nich prac sposoby ich wynagradzania i motywowania różnią się od tych stosowanych w odniesieniu do pracowników fizycznych.
Karolina Jurczak

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2953 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3744 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".