Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Geneza, istota, rozwój i przykłady planów kafeteryjnych na świecie

03.06.2013 Mateusz Wilk
W artykule przedstawiono genezę, kierunki rozwoju, oraz przykłady coraz bardziej popularnego typu świadczeń pozapłacowych, jakim są plany kafeteryjne. Powstały one w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie XX-ego wieku. Od tego czasu ich znaczenie na międzynarodowym rynku pracy stale rośnie. W połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia plany kafeteryjne pojawiły się w Europie, a w następnych latach trafiły również do Polski. Plany kafeteryjne charakteryzują się elastycznością, gdyż pracownicy mają możliwość wyboru jednego spośród wielu benefitów. Tych świadczeń może być bardzo wiele, począwszy od różnego rodzaju ubezpieczeń, poprzez wakacje zagraniczne, aż po członkostwo w elitarnych klubach. Firmą, która może służyć jako wzór w implementacji planów kafeteryjnych jest BG Group – angielski koncern energetyczny. Elastyczne świadczenia dodatkowe cały czas są rozwijane, a świadczy o tym dodanie nowych benefitów do planu kafeteryjnego w firmie prawniczej Herbert Smith. To rozwiązanie najprawdopodobniej na zawsze zmieni filozofię myślenia o sposobach wynagradzania i metodach motywowania pracowników.
Mateusz Wilk

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.

Sprawdź również: Kalkulator PPK Pracowniczych Planów Kapitałowych

Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".