Artykuły

Euro a wynagrodzenia

14.06.2010 Grzegorz Spólnik
Przystępując do Unii Europejskiej równocześnie zaakceptowaliśmy zobowiązanie do zmiany w przyszłości złotówek na wspólnotowe euro. Wciąż nie wiemy, kiedy to dokładnie nastąpi. Z wypowiedzi rządzących wynika, iż będzie to tak szybko jak tylko możliwe, ale z zachowaniem bezpieczeństwa i stabilności gospodarki. Jeśli zadamy sobie pytanie jak wprowadzenie euro wpłynie na wynagrodzenia w naszym kraju, to zwięzła, pełna i prawdziwa odpowiedź będzie niezwykle trudna. Dlatego też w niniejszym artykule skoncentrowano się na opisaniu zjawisk i procesów, które mogą towarzyszyć akcesji do unii walutowej i które równocześnie wiążą się z płacami. Opisano efekt Balassy-Samuelsona, kwestię elastyczności płac i wpływu euro na zróżnicowanie wynagrodzeń. Zwrócono również uwagę na czynniki nasilenia presji płacowej oraz, niezwykle ważny dla utrzymania konkurencyjności, aspekt powiązania dynamiki zarobków z tempem wzrostu wydajności pracy.
Grzegorz Spólnik

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2849 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3636 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".