Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Czy wynagrodzenia powinny być jawne?

03.04.2007 Grzegorz Spólnik
Artykuł nie daje odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule, ale koncentruje się na wadach i zaletach ujawniania wynagrodzeń. Pozwala też na wyrobienie sobie własnej opinii na ten temat. Na krótkim przykładzie amerykańskiej firmy RightNow! pokazuje, w jak dużym stopniu ujawnienie płac może wpłynąć na działanie całej organizacji. W kolejnej części artykułu można przeczytać o koncepcji motywowania poprzez jawność wynagrodzeń oraz możliwości zastosowania jej w praktyce i warunkach, jakie muszą być ku temu spełnione. Nie została również pominięta szczególnie ciekawa sprawa jawności wynagrodzeń kadry zarządzającej. Jak się okazuje, ujawnienie płac menadżerów może mieć negatywne skutki i to nie tylko dla samych najbardziej zainteresowanych.
Grzegorz Spólnik

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".